Auto z drugiej ręki zawsze oznacza pewną niewiadomą. Co innego w przypadku, gdy kupujemy go od kogoś z rodziny lub dobrych znajomych i wiemy w jaki sposób były prowadzone naprawy i częstotliwość wymiany płynów. Aby samochód zyskał nowe życie, musi przejść gruntowny przegląd. Gdy pochodzi ono z niezbyt wiarygodnego źródła jest to tym bardziej wskazane. Zmianie powinny ulec wszystkie filtry, olej w silniku, a wszystkie pozostałe płyny eksploatacyjne poddane oględzinom mechanika. Nie wiesz, co zrobić po zakupie auto? Zapraszamy do naszego mini poradnika.

Płukanka silnika – wypróbuj ją w swoim aucie

Niektórzy właściciele aut nie dbają za bardzo o stan jednostki napędowej. Gdy liczy się oszczędność, to decydują się na zakup tańszych olejów silnikowych, które niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla silnika. Mogą tworzyć się w jego środku zanieczyszczenia, które wpływać będą na jego elementy i pracę. Dlatego jednym ze sposobów powrotu silnika do życia jest użycie płukanki. Preparat chemiczny uwalnia pierścienie tłokowe z powstałego nagaru, abyś Ty cieszył się ich lepszą sprawnością. Wystarczy 30 minut pracy środka do płukanki silnika, aby widzieć zauważalne efekty. To wydatek rzędu 60 złotych, a potrafi zdziałać cuda.

Płukanka zrobiona i co dalej? Wymień olej silnikowy i wszystkie filtry oraz sprawdź stan hamulców i ogumienia

Kolejnym krokiem po przeprowadzeniu procesu płukania silnika jest wymiana oleju. Do samochodów marek BMW, Toyota, Form, doskonale sprawdzi się, np. olej silnikowy 10w40. To kompromis pomiędzy mineralnymi środkami smarnymi a syntetykami, który może być stosowany w nowszych, jak i tych starszych modelach aut. Z kolei olej 5w40 (https://dbamtomam.pl/259-olej-5w40) zachowuje swoją odpowiednią lepkość podczas upałów i mroźnych zim. Ułatwia bezproblemowy rozruch silnika i chroni go już od momentu uruchomienia zapłonu. 

Gdy olej silnikowy został wymieniony, kolejną czynnością jest wymiana filtra powietrza, kabinowego, paliwa i oleju, które mogą zaszkodzić prawidłowej pracy silnika, z racji swojego wieku. Dzięki tym zabiegom prawidłowo zadbasz o swój samochód, który będzie Ci służył przez wiele lat!

 

Comments are closed.