Produkcja żywności to prężnie rozwijająca się branża. Można by dużo mówić o tym, ale nie ma sensu, ponieważ istnieje wiele firm, które w tej kwestii się udzielają. Każda z tych organizacji musi zadbać o to, aby tworzone przez nich produkty żywnościowe, były bezpieczne. Mówi chociażby o tym międzynarodowa norma ISO 22000.

Łańcuch produkcji żywności

Osoba, która na co dzień nie ma do czynienia z tą branżą, na ogół nie jest świadoma tego, jak długi jest łańcuch produkcji żywności. Począwszy od uprawy, przez hodowlę, jak również stół z żywnością. Wdrożenie ISO 22000 odnosi się właśnie do tych wszystkich przedsiębiorstw. Jak więc widać o certyfikat ISO 22000 może tak naprawdę postarać się wiele firm – tych mniejszych, jak również tych większych. Warto jednak dodać, że ta międzynarodowa norma na chwilę obecną nie należy do obowiązkowych. Jej wdrożenie warto jednak przemyśleć. Tym bardziej że może wiązać się to z korzyściami dla danej organizacji.

Korzyści związane z ISO 22000

Sam audyt ISO 22000 nie zajmuje tak dużo czasu. Chociaż wiele osób się o to obawia. Nie, nie trzeba się tego bać, ponieważ firma konsultingowa DJB doradztwo, jak również każda inna, która dba o wykonanie takich działań, dba o to, aby wszystko przebiegało sprawnie i równocześnie dokładnie. Warto jednak wspomnieć o zaletach, które powiązane są z tą międzynarodową normą. Mowa tutaj o takich kwestiach jak:

  • możliwość wdrożenia norm, które mają status międzynarodowych, podnoszących równocześnie prestiż firmy,
  • utrzymanie lepszej kontroli nad całym łańcuchem dostaw, wykluczając również ewentualne opóźnienia, czy też inne niedogodności,
  • ulepszanie i aktualizowanie wszystkich systemów funkcjonujących w przedsiębiorstwie, dzięki czemu będzie można zachować większą efektywność,
  • podział obowiązków i odpowiedzialności, również jeżeli chodzi o kadrę kierowniczą,
  • wzrost wiarygodności w oczach klientów oraz interesariuszy.

Zarządzanie ryzykiem

Warto położyć duży nacisk, który związany jest z ryzykiem produkcji. Chyba każdy przedsiębiorca jest w stanie powiedzieć, że przez to można zostać narażonym na dodatkowe koszta. Trzeba więc doprowadzić do tego, aby ryzyko było jak najmniejsze. Może na samym początku będzie to trudne, ale dzięki odpowiednim wskazaniom, jakie przewiduje ISO 22000, będzie można do tego doprowadzić. Co za tym idzie, w przyszłości będzie można zaoszczędzić na tym spore pieniądze, które będzie można zainwestować w swój dalszy rozwój. 

 

Comments are closed.