Startupy mają dużą szansę na to, aby przetrwać na rynku – o ile dobrze pokierują swoją działalnością.  Nadzieję w przetrwaniu na rynku mogą upatrywać w MVP. Prawidłowo zbudowany produkt o minimalnej funkcjonalności będzie czymś, co pozwoli im się w przyszłości piąć po kolejnych szczeblach rozwoju.

Budowa MVP

MVP software Development jest ogromny. Widać to chociażby po działaniach firmy 10Clouds, która zajmuje się świadczeniem usług z sektora branży IT. Ważne jest jednak to, że budowa MVP powinna przebiegać według ustalonych zasad. Tylko dzięki temu będzie wiadome, że przynosi ona skutek. 

Potrzeby biznesowe

Przyszli przedsiębiorcy powinni zrozumieć dokładnie potrzeby biznesowe i zapisać długoterminowy cel dla produktu, który mają zamiar wypuścić na rynku. Najważniejszą kwestią jest to, że trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie tego, po co owy produkt w ogóle wypuszczany jest na rynek. Jaki jest w tym cel? Ważne są również kryteria sukcesu, jakie są spodziewane.

Możliwości rozwoju

Są różne, ale trzeba je dopasować względem indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, jakie powstaje. Należy również stworzyć tzw. mapę podróży klienta, która także pomoże lepiej uściślić dla kogo ten produkt jest dedykowany. Ważnym elementem jest także lista “bólów i korzyści”. O co dokładnie chodzi? Otóż należy określić, jakie korzyści użytkownik może odczuwać podczas użytkowania. Tak samo odnosi się to do “bólu”, czyli ewentualnych wad. Jest to potrzebne do tego, aby pomóc określić, czy można było zrobić coś nie tylko szybciej, ale przede wszystkim lepiej. Dzięki temu w przyszłości będzie można zminimalizować listę “bóli”.

Funkcjonalności dla produktu

Te najważniejsze, które powinny zostać określone wcześniej, teraz powinny zostać rozwinięte, aby móc jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb rynku.Warto zastosować schemat kosztu vs złożoności. Dzięki temu będzie można wybrać, które funkcjonalności są najważniejsze. Dobre określenie tych trzech elementów pozwoli na wprowadzenie MVP na rynek.

Mierzenie MVP

Po wprowadzeniu MVP na rynek, należy przekonać się, czy zamierzone działania przyniosły skutek. Jak można to zmierzyć? Oto kilka najczęściej stosowanych propozycji:

  • feedback, 
  • zaangażowanie,
  • procent aktywnych użytkowników,
  • pirate Metrics AARRR,
  • wskaźniki produktów SaaS.

Trzeba na bieżąco dokonywać pomiarów, aby wiedzieć, czy MVP ma jakikolwiek sens działania. Szybkie reakcje pozwolą na to, aby móc lepiej dopasować się do wymagań współczesnych klientów, którzy wciąż będą zainteresowani poszczególnymi produktami lub usługami. 

 

Comments are closed.