Wyjątkowe i oryginalne ogrody w stylu japońskim stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, w tym także w Polsce. Ważnym elementem przydomowej przestrzeni utrzymanej w stylu Kraju Kwitnącej Wiśni są specjalnie formowane drzewa i krzewy określane mianem niwaki.
Niwaki w polskich ogrodach
Niwaki to rośliny rosnące w gruncie, dlatego do ich wykonania należy wykorzystać gatunki, które występują w naszym klimacie. Do tego celu idealnie nadają się iglaki, na przykład sosna i jałowiec. Cechą drzewek, które chcemy uformować powinno być także wolne tempo wzrostu. Dzięki temu efekty artystycznego nadawania kształtu będą utrzymywały się dłużej.
Inspirując się sztuką pielęgnacji ogrodów Dalekiego Wschodu można tamtejsze rozwiązania przenieść na rodzimy grunt. Efekty nie będą jednakowe, ponieważ w Europie dysponujemy inną szatą roślinną niż na japońskich wyspach. Mimo to, warto spróbować przeistoczyć nasze iglaki na spektakularne niwaki, które swoją formą zmienią charakter całego ogrodu.
W jaki sposób formować niwaki?
Aby zachwycić sąsiadów niesamowitym ogrodem, warto rozpocząć przygodę z formowaniem drzewek na wzór japońskich kompozycji roślinnych. Warto zrobić to w momencie, gdy odmładzamy drzewka na działce. Świeżo posadzone rośliny mogą nie sprawdzić się w roli niwaki, do tego celu dużo lepsze będą mocno zakorzenione sosny czy jałowce.
Proces odmładzania drzewek polega na przycięciu zbędnych gałęzi, co już stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia „japońskich drzewek”. Rozpoczynamy od najwyżej położonych gałęzi, obcinamy wszystkie drobne igły i pędy, za wyjątkiem tych na samym końcu.
Drugi etap polega na tym, iż pozostałym kępkom igieł nadajemy kształty – tradycyjnie są to kule, talerze lub chmurki. Z gałęzi sosen łatwiej uzyskać chmurki czy kule, zaś jałowiec jest wprost stworzony do formowania płaskich form, takich jak talerze.
Kiedy najlepiej formować fantazyjne kształty?
Mówi się o dwóch okresach, w których najlepiej tworzyć niwaki. Pierwszym okresem na prace ogrodowe, oparte na podcinaniu gałązek drzew jest przełom marca i kwietnia. To czas, gdy niskie temperatury mamy już za sobą, a gotowe na wiosenny wzrost pędy są bardziej elastyczne. Poza tym w tym terminie nie ma jeszcze dużo nowych igieł, utrudniających formowanie.
Drugi sezon na niwaki przypada w miesiącach czerwiec i lipiec. Wówczas uformowane na przełomie marca i kwietnia pędy zdążą się już zagęścić i dla podtrzymania efektu warto przyciąć wszystko to, co wyrosło poza wypracowanymi kulami, chmurami lub talerzami.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.
Comments are closed.