Niestety, nieprzewidziane sytuacje na drodze mogą przytrafić się każdemu kierowcy, niezależnie od jego doświadczenia za kierownicą. Nierzadko nawet zachowanie ostrożności nie jest w stanie uchronić nas przez zderzeniem z innym pojazdem czy inną niebezpieczną sytuacją. Pamiętaj o tym, że każdej poszkodowanej w kolizji osobie przysługuje odszkodowanie po wypadku.
Kiedy możesz starać się o odszkodowanie po wypadku?
O odszkodowanie po wypadku może starać się kierowca oraz pasażer. Towarzystwa wypłacają pieniądze zarówno w przypadku szkody materialnej, jak i osobowej. Kwestię odszkodowania po wypadku reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z literą prawa, odszkodowanie jest naprawą poniesionych strat materialnych. Co ważne, ubezpieczyciel nie tylko wypłaca środki na naprawę pojazdu czy rehabilitację, ale również zapewnia rekompensatę utraconych korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie uczestniczył w wypadku.
Podstawą do wypłacenia należnych pieniędzy jest protokół z miejsca zdarzenia oraz specjalny formularz udostępniony na stronie internetowej towarzystwa oraz witrynie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Protokół sporządzony wraz ze sprawcą wypadku powinien zawierać dane uczestników kolizji, dokładne okoliczności zdarzenia (opis), miejsce, czas, dane pojazdów oraz numery polis. Do protokołu sporządzonego w dwóch egzemplarzach należy dołączyć zdjęcia.
Jak uzyskać świadczenie?
Wbrew pozorom, cała procedura nie jest skomplikowana. Aby otrzymać należne środki, wystarczy skontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem strony www z przedstawicielem towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca. Na zgłoszenie szkody masz aż 3 lata po wypadku. W przypadku szkody osobowej czas ten jest jeszcze dłuższy i wynosi aż 20 lat.
Comments are closed.