Zakup polisy OC to nierzadko spory wydatek, szczególnie, kiedy chcemy ubezpieczyć młodego, niedoświadczonego kierowcę. Z drugiej strony polisa ta jest obowiązkowa, a zaniechanie jej kupna może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji prawnych oraz sporych strat finansowych. Ubezpieczenie OC na raty jest rozwiązaniem, które pozwoli na opłacanie OC w równych ratach, co pozwoli na utrzymanie budżetu w ryzach.

Jak działa ubezpieczenie OC na raty?

Klasyczne umowy OC zawierane są na okres roku. Istnieje możliwość wykupienia OC krótkoterminowego, jednak ta opcja dotyczy konkretnych posiadaczy pojazdów. Ubezpieczenie OC na raty to opcja, która pozwoli na standardowe ubezpieczenie samochodu na okres roku z możliwością opłacenia go w dwóch lub kilku ratach. Rozwiązanie to może okazać się wygodne dla młodych kierowców – w ich przypadku cena polisy OC niejednokrotnie jest równa cenie używanego samochodu! Kupując OC warto wiedzieć, z czego wynika jego cena – po kilku latach jazdy samochodem zauważymy bowiem, że cena jest zmienna. Otóż cena polisy ubezpieczenia jest od szeregu zmiennych, takich jak wiek posiadacza pojazdu, ale też wieku i marki samochodu, miejsce jego rejestracji. Na cenę polisy wpływają też posiadane zniżki.

Dlaczego ubezpieczenie OC na raty jest droższe?

Wyższa cena ubezpieczenia OC na raty wynika z kilku faktów. Przede wszystkim ubezpieczenie OC na raty jest ryzykowną opcją dla ubezpieczycieli. Ochrona zaczyna działać bowiem w momencie wpłaty pierwszej transzy i nie ustaje nawet wtedy, kiedy kolejne raty nie są uiszczane – ubezpieczyciel nie może wymówić polisy. Oznacza to, że ubezpieczyciel narażony jest na spore straty w przypadku kolizji czy wypadku ubezpieczonego i musi później samodzielnie ubiegać się o zwrot środków od osoby, która nie dopełniła obowiązku zapłaty rat OC. Drugą kwestią jest fakt, że w przypadku OC na raty nie ma zniżki za opłatę całości, która oferowana jest przez większość towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Comments are closed.