Skoro kuchnia ma być sercem domu, gdzie przyrządzamy smakowite posiłki, to należy zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Jakie szafki kuchenne będą najlepsze? O czym należy pamiętać planując ich rozmieszczenie?

Szafki kuchenne – rodzaje

Rozróżniamy dwa rodzaje szafek znajdujących się w kuchni. Pierwsza grupa to szafki kuchenne do dolnej zabudowy, a druga grupa to te, które dedykowane są do górnej zabudowy. Czy zawsze trzeba zdecydować się na obydwie zabudowy? Oczywiście, że nie, ale tak już ludzie przyzwyczaili się do tego, że szafki znajdują się u góry i u dołu. Z górnych szafek można zrezygnować wtedy, kiedy mamy dużą kuchnię i wszystko może zostać umieszczone w dolnej zabudowie. Osoby, które mają małą kuchnię nie powinny rezygnować z górnej zabudowy, ponieważ może się okazać, że nie mają oni miejsca na pochowanie wszystkich rzeczy.

Wymiarowe szafki kuchenne

Szafki kuchenne dolne powinny mieć zawsze odpowiedni wymiar. Co to dokładnie oznacza? Osoby, których wzrost waha się pomiędzy 160 a 170 cm wzrostu będą dobrze się czuły przy szafkach o wysokości 86-88 cm. Osoby wyższe powinny mieć szafki, których wysokość będzie nawet powyżej 90 cm. Decydując się na górną i dolną zabudowę należy pamiętać o tym, że należy zostawić między nimi odpowiedni odstęp. Zaleca się zachowanie odstępu od 55 do 60 cm. Przy czym zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy w razie potrzeby uda nam się dosięgnąć do wszystkich półek znajdujących się na górze. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby i powinien je uwzględnić przy aranżacji kuchni. 

Comments are closed.