Wymogi, jakie stawiane są współczesnemu budownictwu, powodują poszukiwania coraz nowych technologii. Pozwalają one na szybszą realizację różnorodnych obiektów, a jednocześnie sprawiają, że te obiekty są dużo bezpieczniejsze i mniej materiałochłonne.

Trochę historii

Stworzenie żelbetu zrewolucjonizowało w dużej mierze budownictwo. Prawie od początku prowadzono prace nad wyeliminowaniem niektórych wad tego materiału. Udało się to dopiero w latach trzydziestych XX wieku, gdy pojawiły się pierwsze konstrukcje sprężone.Prawdziwy rozwój nastąpił jednak w latach pięćdziesiątych. Od tej pory dźwigary betonowe sprężone powoli wkraczały do budownictwa. Zaczęto te nowoczesne, wytrzymałe konstrukcje stosować przy budowie mostów i innych obiektów. W Polsce pierwsze dźwigary tego typu pojawiły się bardzo szybko, bo już w latach pięćdziesiątych. Powoli zyskiwały popularność, a budowlańcy i architekci doceniali ich zalety.

Dziś są powszechnie wykorzystywane na większość budów.

Dlaczego warto stosować dźwigary betonowe sprężone

Nowoczesne dźwigary betonowe sprężone są uniwersalnym elementem konstrukcyjnym, który przenosi obciążenia na ściany lub słupy nośne. Dzięki stosunkowo niskiej wadze i wysokiej wytrzymałości, nawet przy dużej rozpiętości dźwigarów, nie są potrzebne dodatkowe podpory. Ta zaleta jest szeroko wykorzystywana szczególnie przy budowie hal i magazynów.Konstrukcje betonowe sprężone są nie tylko wytrzymałe, ale także odporne na czynniki środowiskowe. To sprawia, że ich trwałość jest niezwykle wysoka i mogą być użytkowane przez wiele dziesięcioleci.Kolejne zalety to niska cena w porównaniu do konstrukcji stalowych oraz łatwość montażu. Jest to związane z tym, że dźwigary betonowe sprężone to zwykle prefabrykaty, więc ich montaż jest szybki i prosty.

Gdzie można spotkać dźwigary sprężone

Obecnie dźwigary sprężone betonowe są bardzo często stosowane. Powszechnie używa się ich do budowy dachów hal i magazynów. Ale to tylko jedno ze zastosowań. Wykorzystuje się je również jako stropy w budynkach użytkowych i mieszkalnych. Na te prefabrykowane elementy coraz częściej decydują się także indywidualni inwestorzy przy budowie domów mieszkalnych.Możliwość wykonania dźwigarów betonowych sprężonych o skomplikowanych kształtach, zapewniających określoną wytrzymałość i nośność, sprawia, że są one wykorzystywane do budowy nietypowych obiektów.Prefabrykaty sprężone stosuje się także do budowy konstrukcji mostowych oraz w kolejnictwie. Mosty budowane w tej technologii mają lżejszą konstrukcję przy zachowaniu wszystkich niezbędnych parametrów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone hc.

Comments are closed.