Każdy lubi wyjazdy i wakacyjny odpoczynek. Nie zawsze jest na to jednak przestrzeń, czas czy fundusze. Wiele osób próbuje różnymi dodatkami i akcesoriami, przywołać w domu czy mieszkaniu taki letni klimat odpoczynku i relaksu. Świetnie do tego nadają się wszelkiego rodzaju egzotyczne rośliny, które dają odetchnąć po męczącym dniu.

Jakie rośliny wybrać?

Niestety nie każda egzotyczna roślina nadaje się do uprawy w zmiennych, polskich warunkach. O ile latem jest wystarczająco ciepło, zimą może być dla takich roślin zbyt chłodno. Do tego ogrzewanie mieszkań czy domów, suche powietrze, również nie wpływa korzystnie na delikatne kwiaty.

Warto w takim przypadku wybierać rośliny bardzo wytrzymałe, które poradzą sobie nawet z lekkimi chłodami. Świetnym przykładem takiej rośliny jest palma trachycarpus fortunei, nazywana również szorstkowcem.

Kilka faktów o palmach

Trachycarpus fortunei to palma pochodząca z górzystych terenów Chin i Japonii. Dzięki surowemu, górskiemu klimatowi, jest to roślina bardzo odporna, nie tylko na chłody, ale również na szkodniki i różnego rodzaju choroby. Można ją z powodzeniem uprawiać w domu, ale również na tarasie w wiosenno-letnie miesiące.

Nie wymaga specjalnego traktowania, w związku z czym z jej uprawą poradzą sobie nawet mniej doświadczeni amatorzy kwiatów. Należy jedynie pamiętać, aby nie podlewać jej zbyt intensywnie.

Jak sadzić palmę trachycarpus fortunei?

Wszelkiego rodzaju rośliny, powinny mieć dobraną odpowiednią ziemię do uprawy. W przypadku palmy najlepiej sprawdzi się ziemia o pH 5,5-6,5. Warto zadbać też o przepuszczalność podłoża. W tym celu ziemię można wymieszać ze żwirkiem lub piaskiem.

W tej chwili na rynku są dostępne specjalne ziemie do palm, dzięki czemu bez obaw można takie podłoże wykorzystać do sadzenia bądź przesadzania tych roślin. Palmę trachycarpus fortunei można również wysadzać bezpośrednio w ogrodzie. Jednak w warunkach polskich, może to być bardzo trudne. Szczególnie jeśli chodzi o czas mrozów.

Jak dbać o trachycarpus fortunei?

Palma szorstkowiec nie może być podlewana zbyt intensywnie. Wilgotne podłoże źle wpływa na korzenie oraz ogólną kondycję tej rośliny. W celu utrzymania pięknych i zielonych liści należy palmy odpowiednio nawozić. Na rynku są dedykowane palmom produkty, które zapewnią odpowiedni rozwój i wzrost rośliny.

Jeśli palma zajmie miejsce w ogrodzie, należy chronić ją przed wiatrem. Roślina ta bardzo lubi jasne, pełne słońca stanowiska. Idealnie sprawdzi się na tarasie, jako element dekoracyjny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

Comments are closed.

nwise.pl olutions.com.pl turtlemusic.com