Lato, palmy i zimne napoje, to marzenie wielu osób. Nie zawsze jednak jest możliwość wyjazdu na tak egzotyczne wakacje. Namiastką takiego klimatu, lub wspomnieniem miłych chwil, stają się coraz bardziej popularne rośliny egzotyczne czy wszelkiego rodzaju palmy, uprawiane w domach czy ogrodach. Wraz z rosnącą na rynku ofertą tego typu roślin, wzrasta też zainteresowania ich uprawą.

Czy palma trachycarpus fortunei wymagająca?

Wydawać by się mogło, że uprawa palm w klimacie europejskim jest skomplikowana i kłopotliwa. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele gatunków palm, które z powodzeniem można hodować w takim klimacie.

Taką palmą jest właśnie trachycarpus fortunei, zwana też szorstkowcem. Jest to bardzo dekoracyjna roślina, której liście mają kształt wachlarzy i mogą osiągać średnicę nawet 90 cm. Dodatkowo ta odmiana, pochodząca z terenów górskich, jest bardzo wytrzymała i nie wymaga specjalnego traktowania. Dzięki temu mogą ją uprawiać również ogrodnicy amatorzy.

Jak rozpocząć uprawę palmy trachycarpus fortunei?

Najprostszym sposobem, aby zacząć hodowlę palm, jest zakup takich roślin w sklepach ogrodniczych. Drugim sposobem, wymagającym jednak większego samozaparcia oraz cierpliwości, jest wyhodowanie rośliny z nasion.

Nasiona czy dorosłe już rośliny należy kupować w odpowiednich miejscach, najlepiej w zaufanych sklepach, które dbają o jakość sprzedawanych palm, oraz nie dopuszczają do rozprzestrzeniania się chorób czy szkodników. Kupno większej rośliny wiąże się czasem z dość dużym wydatkiem, dlatego warto przed zakupem sprawdzić rzetelność sprzedawcy, aby tych pieniędzy nie stracić.

Co jest ważne podczas uprawy palm?

Uprawiając palmę trachycarpus fortunei należy być przede wszystkim cierpliwym. Ta roślina rośnie bardzo wolno, ale nie wymaga specjalnych starań, aby się rozwijać.Należy pilnować, aby podłoże było wilgotne, ale nie przelane. Ta palma wyjątkowo nie lubi zbyt obfitego podlewania. Dobrze natomiast czuje się w miejscach jasnych, dobrze nasłonecznionych, ale osłoniętych od wiatru.

Palma trachycarpus fortunei lubi ziemię przepuszczalną o neutralnym pH. W sklepach bez problemów można zakupić ziemię oraz nawozy, przeznaczone tylko do uprawy palm.

Roślina ta może być wystawiona do ogrodu czy na taras, w okresie wiosenno- letnim. Radzi sobie doskonale w temperaturach powyżej 10 stopni. Radzi sobie też przy krótkotrwałych spadkach temperatur.Zimą warto palmę przechowywać w chłodniejszym pomieszczeniu, jednak z odpowiednim nasłonecznieniem. Dzięki temu będzie ozdobą na lata.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

Comments are closed.