Starzenie się skóry to proces nieuchronny, którego nie sposób zatrzymać. Można jednak nieco zmodyfikować jego skutki i nadać mu wolniejsze tempo. Jednym ze sposobów jest zabieg HIFU – procedura z zakresu medycyny estetycznej, która wykorzystuje technologię skoncentrowanych ultradźwięków o dużym natężeniu. Powoduje zaawansowane zmiany w głębokich warstwach skóry, nie naruszając przy tym ciągłości naskórka. Co należy wiedzieć o liftingu HIFU przed jego wykonaniem?
Czym jest technologia HIFU?
HIFU (High Intensity Focused Ultarsound) to skoncentrowana wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Celem zabiegu jest pobudzenie tkanki poprzez wprowadzenie komórek w ruch, w efekcie czego powstaje tarcie i wydziela się ciepło. Technologia HIFU działa zarówno na skórę, jak i na tkankę podskórną. Dociera do trzech warstw: skóry właściwej, tkanki tłuszczowej oraz powięzi mięśniowej.
Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, zabiegi HIFU dedykowane są osobom, które zmagają się z umiarkowaną wiotkością skóry i nie chcą poddawać się inwazyjnym liftingom chirurgicznym. Technologia ta świetnie sprawdza się jako element terapii łączonych z innymi procedurami medycyny estetycznej.
Na czym polega zabieg HIFU?
Zabieg przy użyciu technologii HIFU wykonywany jest przez lekarza lub kosmetologa. Najpierw odbywa się konsultacja, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań. Lekarz musi też dobrać odpowiednie parametry urządzenia. Do zabiegu służą głowice o głębokości działania od 1,5 do ponad 6 mm. Wybór głowicy zależy od obszaru zabiegowego oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.
Ponieważ zabieg może powodować uczucie dyskomfortu u osób o niskim progu bólu, możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Następnie lekarz smaruje skórę pacjenta cienką warstwą żelu i przesuwa delikatnie głowicą urządzenia. HIFU generuje impulsy w głębokich warstwach skóry, pozostawiając jej powierzchnię nienaruszoną. Wysoka temperatura (około 65-75°C) pobudza naturalne procesy regeneracyjne wewnątrz tkanek. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona. Miejsce zabiegowe może pozostać tkliwe.
HIFU na twarz – jakie efekty można uzyskać?
Zabieg HIFU pobudza naturalne procesy regeneracyjne wewnątrz skóry, polegające przede wszystkim na skracaniu włókien kolagenowych oraz pobudzaniu produkcji nowego kolagenu. Zainicjowane mechanizmy zachodzą stopniowo – w ciągu kilku tygodni. Optymalne rezultaty widoczne są dopiero po upływie tego czasu.
Pod wpływem działania skoncentrowanych ultradźwięków dochodzi do gruntownej przebudowy skóry. Tkanka zagęszcza się, dzięki czemu zmniejsza się jej wiotkość i pojawia się efekt liftingu. Zabieg HIFU spłyca zmarszczki i poprawia owal twarzy. Stosuje się go również w celu redukcji podwójnego podbródka.
W wielu przypadkach do uzyskania optymalnych efektów wystarcza jeden zabieg HIFU. Czasem konieczne jest wykonanie serii 2-3 zabiegów.
Przeciwwskazania do zabiegów HIFU
Chociaż zabiegi HIFU nie powodują przerwania ciągłości naskórka, to ich głębokie i intensywne działanie sprawia, że nie są przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazania do liftingu ultradźwiękowego to m.in.:
- ciąża i laktacja,
- uszkodzona skóra w obszarze zabiegowym,
- infekcje wirusowe i bakteryjne skóry, w tym opryszczka,
- choroba nowotworowa,
- przebyty udar mózgu,
- choroby serca,
- metalowe implanty,
- rozrusznik serca.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o interesujących Cię zabiegach medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.
Comments are closed.